Shopping Center Forum

Podczas Shopping Center Forum 2013 firma Echo Investment skupiła się na zaprezentowaniu trzech swoich projektów – Galerii Amber, Galerii Sudeckiej oraz CH Galaxy, które spółka planuje rozbudować.

– Echo Investment realizuje obecnie kilka projektów, ale nie ukrywamy, że już jesteśmy zainteresowani ich istnieniem. W marcu 2014 roku zostanie otwarta Galeria Amber w Kaliszu, która jest już prawie gotowa i właściwie w pełni skomercjalizowana. Na tę chwilę jest to około 90 procent. Kilka umów dotyczących tego projektu udało nam się podpisać podczas Shopping Center Forum. Echo Investment posiada wykupionych wiele działek w różnych miastach kraju. Jednak musimy dokładnie analizować każdą inwestycję, ponieważ rynek centrów handlowych jest w tym momencie na rozdrożu. Mamy zdecydowane spowolnienie gospodarcze, co przekłada się na znaczne zmniejszenie konsumpcji. Klienci nie chcą już kupować tyle, co wcześniej, a to z kolei przekłada się na obroty najemców. Jak wiadomo czynsze są tylko pochodną obrotów. Ten rok jest jeszcze rokiem dużej liczby otwarć, ale już w kolejnych latach w Polsce nie będzie budowanych tak wiele obiektów. Najemcy mają też coraz większe wymagania co do fit out’ów. Może sytuacja unormuje się w kolejnych latach. Niektórzy mogą myśleć, że najemcy przyzwyczaili się do tego, że traktuje się ich obecnie wyjątkowo. Ale pamiętajmy, że rynek centrów handlowych, jest taki sam jak rynek mieszkaniowy, jeżeli się okaże, że ta podaż nowych powierzchni będzie mała, to spowoduje to, że nastąpi zwyżka czynszu. To konsument o wszystkim decyduje, jeśli ludzie przestaną kupować to nie będzie nowych obiektów – mówi w rozmowie z Retailnet Marcin Materny, Shopping Centre Department Director Foreign Projects.

Firma Echo Investment chce skoncentrować się w kolejnych latach na budowie centrów handlowych w największych polskich miastach.

– Nie jest tajemnicą, że najbardziej zainteresowani w tym momencie jesteśmy rynkiem warszawskim. Na razie jednak nie możemy pochwalić się żadnym projektem w tym mieście. W tej chwili realizujemy Kalisz i Jelenią Górę i na tym obecnie się skupiamy. Bardzo istotna jest dla nas także rozbudowa CH Galaxy i liczymy na to, że radni przekonają się wreszcie do tej realizacji. Nie poddajemy się także w związku z realizacją projektu w Krakowie. Jest to trudny rynek i dziwi nas, że miasto nie może zaakceptować tak atrakcyjnego projektu. Ten obiekt jest godny miejsca, w którym powstaje. Stary hotel Cracovia położony w tak prestiżowym miejscu, nie jest już wizytówką Krakowa. Nasz projekt spełni oczekiwania mieszkańców i turystów. Poza tym ma być to projekt kompaktowy i zapewniam, że będzie to galeria, która zaoferuje klientom zupełnie nową jakość i możliwości inne niż to, co proponują obecnie funkcjonujące centra handlowe. Cieszy nas to, że podczas Shopping Center Forum można coraz częściej spotkać najemców, którzy chcą się rozwijać w centrach handlowych, i choć nie posiadają tak dużej liczby sklepów jak LPP czy Inditex,  także przyciągają klientów. Klienci coraz częściej bowiem szukają nowej oferty – dodaje Marcin Materny.