Sektor supermarketów rozwija się w sposób zrównoważony, a dynamiczna ekspansja trwa nadal w sektorze dyskontów spożywczych. Sieci dyskontowe podnoszą standard sklepów i starają się znaleźć nowe obszary ekspansji – centra handlowe oraz śródmieścia miast – wynika z analizy firmy Cushman & Wakefield.

W czerwcu 2013 r. w kraju działało ponad 260 hipermarketów i kilka tysięcy mniejszych formatów spożywczych. Obecnie bliski nasycenia jest sektor hipermarketów – ekspansja sieci spożywczych została ograniczona, następują procesy konsolidacji, między innymi przejęcie przez Auchan sieci hipermarketów Real.

Jak wynika z badania C&W, głównymi graczami na rynku pozostają Auchan, Tesco, Piotr i Paweł, Biedronka, Lidl, Kaufland i Intermarche. W pierwszej połowie roku nowe sklepy otworzyły między innymi: Tesco (Europa Centralna w Gliwicach, Galeria Veneda w Łomży, Galeria Solna w Inowrocławiu), MarcPol (Galeria Zabrze i Galeria Podkowa) i Lidl (Pasaż MM w Poznaniu).

Sieć delikatesów Alma skorzystała w tym roku na pojawieniu się atrakcyjnej powierzchni na rynku wtórnym i otworzyła swoje sklepy w Domach Mody Klif w Warszawie i Gdyni, a kolejny sklep Almy zaczął funkcjonować w lipcu w CH Alfa w Olsztynie. Piotr i Paweł przejął natomiast wolny lokal w Alfie Białystok

Według C&W do największych budowanych obecnie sklepów spożywczych, których ukończenie planowane jest w latach 2013–2014, należą: Auchan w Atrium Felicity w Lublinie i w Galerii Bronowice w Krakowie oraz Tesco w Galerii Bursztynowej w Ostrołęce.

Biedronka planuje w 2013 r. poszerzyć sieć o 290 sklepów; w pierwszej połowie roku otwarte zostały lokale zarówno w małych miejscowościach (Kobylin, Zagórów, Nidzica), w miejscowościach turystycznych (Zakopane), jak i w centrach miast (Zielona Góra). Rozwija się także Intermarche, który podpisał umowę najmu w Galerii Neptun w Starogardzie Gdańskim.

Czynsze za powierzchnie na potrzeby sklepów spożywczych utrzymują się na poziomie 6–7 euro/mkw./miesiąc dla hipermarketów, 7–11 euro dla supermarketów i 5–9 euro dla dyskontów spożywczych.