W trzecim kwartale 2013 roku pracodawcy opublikowali ponad 41 tys. ogłoszeń dla specjalizacji handel i sprzedaż – wynika z analiz serwisu Pracuj.pl.

Najwięcej ofert dotyczyło propozycji zatrudnienia w ramach sieci handlowych, w sklepach spożywczych oraz drogeriach. Te trzy branże wygenerowały w sumie prawie 30 proc. wakatów dla sprzedawców.

Jak wynika ze statystyk serwisu Pracuj.pl najczęściej poszukiwano pracowników na Mazowszu (14 proc. ogłoszeń), w czołówce znalazły się również województwa: śląskie, wielkopolskie, dolnośląskie i małopolskie. Z tych pięciu regionów pochodziła niemal połowa wszystkich ofert dla analizowanej specjalizacji.

– Podobnie jak w innych branżach, najbardziej poszukiwaną grupą zawodową wśród osób pracujących w handlu są specjaliści, w trzecim kwartale skierowano do nich ¾ ( 75 proc.) wszystkich ogłoszeń. Warto jednak zaznaczyć, że w ramach tej specjalizacji niemal 1 na 5 ofert dotyczyła stanowisk kierowniczych. Najwięcej, bo aż 1/3 wolnych etatów w analizowanym okresie zgłosiły firmy duże, a najmniej – mikro przedsiębiorstwa – komentuje w rozmowie z portalem Retailnet Elżbieta Flasińska, Grupa Pracuj, do której należy Pracuj.pl.

Dane największego portalu pracy w Polsce – Pracuj.pl wskazują na to, że sytuacja na rynku pracy zaczyna się poprawiać. Pokazuje to zarówno zestawienie całkowitej liczby ofert opublikowanych przez pracodawców w III kwartale (95 463), jak i szczegółowe dane dotyczące wybranych specjalizacji.

6 proc. – o tyle wzrosła liczba ofert pracy opublikowanych w serwisie Pracuj.pl, w porównaniu do II kwartału br. W stosunku do analogicznego okresu 2012 r. ten wzrost był jeszcze większy i wyniósł 17,5 proc.

– Tradycyjnie okres wakacyjny jest spokojniejszym momentem w naszej branży, a część rekrutacji przesuwana jest na wrzesień. Jednak w tym roku rekrutujący nie mieli wakacji, a sam lipiec przyniósł ponad 33 tys. ofert pracy. Także dane dotyczące wybranych specjalizacji pokazują, że sytuacja na rynku pracy zaczyna się poprawiać. Co prawda nie możemy jeszcze mówić o odwróceniu trendu, bo rzeczywistą poprawę odczujemy, jeśli PKB będzie powyżej 3 proc., ale widać, że rynek drgnął – komentuje Przemysław Gacek, prezes zarządu Grupy Pracuj, do której należy serwis Pracuj.pl.

Liderem wśród branż, które szukają największej liczby pracowników pozostaje handel i sprzedaż. W III kwartale tego roku blisko ¼ ofert pracy pochodziła z tego sektora. Na 2. miejscu, mimo trwających właśnie zwolnień grupowych w bankach, znalazła się branża finansowa.

Mazowsze pozostaje największym lokalnym rynkiem pracy. W badanym okresie prawie co 5. opublikowana oferta pochodziła od firm z tego regionu, a właściwie ze stolicy. Warto jednak zauważyć, że największy przyrost liczby ofert, kwartał do kwartału, dotyczył nie województwa mazowieckiego, ale województw wielkopolskiego (wzrost o 10 proc.), małopolskiego (9 proc.) i dolnośląskiego (8 proc.). Najmniejsza dynamika wzrostu tradycyjnie była na tzw. Ścianie Wschodniej. Spadek liczby ofert odnotowano zaś jedynie w przypadku propozycji pracy pochodzących od firm zagranicznych (o 4 proc.).

– Właśnie rozpoczyna się w firmach okres planowania, a im lepsze nastroje w gospodarce i szansa na poprawę kondycji firm, tym większa szansa na zwiększenie budżetów HR. Spodziewamy się, że początek przyszłego roku może być w naszym serwisie rekordowy pod względem liczby opublikowanych ofert pracy – podsumowuje prezes Grupy Pracuj.