Bory Mall, Penta Investment

W trzecim kwartale 2013 roku słowacki rynek centrów handlowych wzbogacił się o dwa nowe projekty. Oddano do użytku centrum handlowe Dubrawa w Bratysławie. Obiekt ma 5 tys. mkw. powierzchni, a jego głównym najemcą jest Tesco. Drugim obiektem oddanym do użytku w ostatnim czasie jest Vendo Park w miejscowości Stara Lubovna. Park handlowy ma 4,5 tys. mkw. powierzchni

Według raportu opracowanego przez Jones Lang LaSalle nowoczesna powierzchnia handlowa Słowacji na koniec trzeciego kwartału 2013 roku wynosiła łącznie 1,54 mln mkw. Z tego największe nasycenie powierzchnią handlową odnotowujemy w regionie Bratysławy.

Na rynku słowackim dominującymi formatami handlowymi są centra handlowe, które stanowią ponad 80 proc. wszystkich obiektów handlowych. 16,3 proc. stanowią retail parki, a reszta to domy towarowe.

Jak wynika z raportu Jones Lang LaSalle, sprzedaż detaliczna na Słowacji wzrosła o 1,9 proc. rok do roku, co było najszybszym wzrostem od lutego 2012 roku. W pierwszej połowie 2013 roku konsumpcja gospodarstw domowych zwiększyła się rok do roku o 0,3 proc. Popyt na nowe powierzchnie handlowe jest w opinii analityków JLLS wciąż dosyć niski, zwłaszcza w regionach o wyższym nasyceniu i niższych dochodach. Popyt na nowoczesne powierzchnie handlowe jest  największy w stolicy oraz jej regionie choć, jak wskazują analitycy, stabilny. Trendem, który zdaniem analityków można zaobserwować na rynku słowackim, jest ekspansja detalistów w większych i znaczących obiektach handlowych.

Czynsze w najlepszych centrach handlowych w Bratysławie wynoszą od 50 do 85 euro za mkw. miesięcznie. Czynsze w lokalnych obiektach handlowych  wynoszą od 25 do 35 euro/mkw./mies. Główne ulice handlowe w stolicy mają czynsze w wysokości 20 do 45 euro/mkw./mies. Uzależnione są od rodzaju najemców i wielkości wynajmowanego lokalu. Koszt wynajęcia lokalu przy ulicach handlowych w mniejszych miastach wynosi od 10 do 25 euro/mkw./mies. Analitycy szacują, że chociaż czynsze w centrach i głównych ulicach handlowych spadły w ostatnim czasie, to do końca roku powinny się utrzymać na stabilnym poziomie.

Analitycy JLLS przewidują, że rok 2014 przyniesie więcej nowych projektów w porównaniu do roku 2013, w którym oddano do użytku tylko kilka centrów handlowych i retail parków.

Do największych planowanych inwestycji zaliczyć można projekt wielofunkcyjnego kompleksu Bory Mall realizowanego przez Grupę Penta Investments. Bory Mall powstaje w północnej części Bratysławy. Projekt zakłada budowę centrum handlowo-rozrywkowego z 55 tys. mkw. powierzchni handlowej i 2,3 tys. miejsc parkingowych. Obiekt budowany jest w dwóch fazach. Wśród najemców są m.in. Intersport, H&M, Lindex, New Yorker, Electroworld i operator spożywczy sieć Billa.

Bory Mall, Penta Investment
Bory Mall, Penta Investment

– Centrum handlowe Bory Mall spełni oczekiwania i potrzeby zakupowe nie tylko klientów z czterech regionów Devínska Nová Ves, Lamač, Dúbravka, i Záhorská Bystrica, ale także Devín i Záhorie. Będzie to rodzinne centrum handlowe, które zaoferuje szereg słowackich i międzynarodowych marek. Ciekawy projekt architektoniczny i tereny zielone sprawią, że będzie to unikany kompleks handlowo-rekreacyjny – powiedział Jozef Oravkin, partner Penta Investment odpowiedzialny za projekt.

Oddanie do użytku pierwszego etapu inwestycji planowane jest na jesień 2014 roku. Koszt inwestycji szacuje się na ponad 150 mln euro. Za projekt kompleksu odpowiada włoskie biuro architektoniczne Massimiliano Fuksas.

Ważną inwestycją jest także City Arena w mieście Trnava. Kompleks z centrum handlowym o powierzchni blisko 24 tys. mkw. i stadionem zostanie oddany do użytku latem 2015 roku. Inwestorem jest Euro MAX Slovakia.

City Arena, Euro MAX Slovakia
City Arena, Euro MAX Slovakia