Rafał Sonik, prezes zarządu Gemini Holdings

– Dla rynku centrów handlowych rok 2013 był bardzo udany. W ostatnich miesiącach sprzedaż detaliczna w Polsce wzrosła, sieci handlowe stale notowały wzrost obrotów, a nastroje konsumenckie w stosunku do roku ubiegłego znacznie się poprawiły – podsumowuje mijający rok w rozmowie z Retailnet Rafał Sonik, prezes zarządu Gemini Holdings

– Te pozytywne tendencje potwierdzają wyniki osiągane przez Gemini Park Tarnów, gdzie wzrosty frekwencji klientów rok do roku sięgają nawet 30 proc., a wzrosty obrotów – nawet 20 proc. Analizując obecną sytuację w handlu detalicznym oraz wysokie wyniki sprzedaży i wzrosty odwiedzalności w centrach handlowych Gemini Park, prognozuję, że w 2014 roku nastąpi dalsze ożywienie na rynku nieruchomości komercyjnych.

– Miniony rok pokazał także, że rola centrów handlowych się zmienia. Nie są już one przeznaczone tylko do robienia zakupów, a stają się miejscem spotkań i spędzania wolnego czasu. W związku z powyższym wiele z funkcjonujących obiektów będzie musiało dopasować swoją ofertę do tych trendów. Chcąc sprostać konkurencji, starsze projekty powinny zostać zmodernizowane i prawdopodobnie zrekomercjalizowane. Odpowiadając na potrzeby rynku, wiosną 2014 roku planujemy otwarcie rozbudowywanego Centrum Handlowo-Rozrywkowego Gemini Park Bielsko-Biała, które będzie dysponowało rodzinną, bogatą ofertą skierowaną do kobiet, mężczyzn i dzieci. Na nowej powierzchni handlowej pojawią się powiększone sklepy odzieżowe, salon RTV AGD, nowe miejsca rozrywki i zabaw, a strefa restauracyjna znacznie się powiększy – podkreśla Sonik.

– Pomimo iż w Polsce podaż nowoczesnej powierzchni handlowej stale rośnie, jednak są jeszcze miejsca, w których mogą powstać nowe projekty. Właśnie w tych lokalizacjach już niebawem zostaną zrealizowane kolejne inwestycje Gemini Holdings. Planujemy rozpoczęcie budowy centrum handlowego Gemini Park Tychy. Dzięki szerokiej i kompleksowej ofercie handlowej i obszarze oddziaływania ok 2,5 mln osób obiekt będzie jednym z największych kompleksów handlowych na Górnym Śląsku – podsumowuje Rafał Sonik.