PKP Kraków

PKP Kraków

Dworzec Szczecin Główny pod koniec przyszłego roku dołączy do grupy gruntowanie zmodernizowanych, nowoczesnych obiektów. Trwają już prace budowlane. Obejmą one między innymi remont peronów 1. i 4. oraz budowę nowej kładki (ze schodami stałymi, ruchomymi, windami), na którą wejście będzie prowadziło po schodach ruchomych bezpośrednio z budynku dworca.

W ramach prac wyburzona będzie część obecnego budynku, a w jej miejscu powstanie nowy dwukondygnacyjny obiekt. Całkowita przebudowa czeka również pozostałą część dworca. Obiekt będzie w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i mających trudności z poruszaniem się. Realizowana przez PKP SA inwestycja ubiega się o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

W zmodernizowanym budynku podróżni będą mieli do dyspozycji między innymi funkcjonalną poczekalnię, kasy biletowe, toalety, nowoczesny system informacji. Takie funkcje to zdaniem spółki niezbędne minimum. Nie wystarczą jednak do tego, aby dworzec w pełni tętnił życiem i odpowiadał potrzebom pasażerów.

Dworzec Szczecin Główny
Dworzec Szczecin Główny PKP

Z ofertą dla najemców

Obiekty, które PKP SA objęło programem modernizacji, przestały być wyłącznie miejscami, w których czeka się na pociąg. Można tam także zjeść posiłek, napić się kawy, czy zrobić zakupy. Dla PKP SA – właściciela dworców – ich komercjalizacja to pozyskiwanie środków niezbędnych do bieżącego utrzymania obiektów.

Dla podróżnych to przede wszystkim komfort. Podobnie ma być w Szczecinie. Oprócz funkcji związanych z obsługą podróżnych, znajdą się tam także liczne punkty handlowo – usługowe. PKP SA już teraz rozpoczynają komercjalizację dworca. Pierwszy przetarg na wynajem lokali został ogłoszony 17 grudnia ub. Lokale komercyjne znajdą się zarówno na parterze, jak i na piętrze budynku. Na parterze zaplanowano lokalizację dla punktów typu: multimedia i prasa, gastronomia, zdrowie i uroda.

Jest tam także miejsce na sklep spożywczy i lokal użytkowy, w którym miałby się mieścić kantor. Na pierwszym piętrze przewidziano natomiast restaurację i małe punkty gastronomiczne. Przyszli klienci restauracji będą mogli podczas posiłku podziwiać widok na Odrę,. Łączna powierzchnia lokali komercyjnych, które znajdą się na dworcu, wynosi ok. 1600 GLA. Zaprojektowano 16 lokali komercyjnych i 9 lokali biurowych. Szczegółowe informacje o komercjalizacji dworca Szczecin Główny można znaleźć TUTAJ.

Szybkie tempo komercjalizacji

W ciągu ostatnich 2 lat proces komercjalizacji dworców kolejowych znacząco przyspieszył. Obecnie, w największych obiektach w Polsce, określanych przez PKP SA jako strategiczne, wynajętych jest 94 proc. powierzchni. Najlepiej skomercjalizowane dworce to: Warszawa Centralna, Wrocław Główny, Gdynia Główna, Warszawa Wschodnia, nowy dworzec Poznań Główny, Kraków Główny, Katowice.

Na każdym z tych dworców zagospodarowano już co najmniej 90 proc. przestrzeni komercyjnej. Pierwsze miejsce zajmują Katowice, gdzie jest to 100 proc. Komercyjna część tych obiektów przypomina galerie handlowe. Znajdują się tam punkty znanych sieciowych marek – McDonald’s, Starbucks, Subway, Rossmann, Empik czy Biedronka.

Kraków Główny PKP
Kraków Główny PKP

Nowe umowy z najemcami

W ostatnim czasie PKP SA podpisała kolejne umowy z najemcami sieciowymi. Dzięki temu na dworcu Wrocław Główny podróżni będą mieli do dyspozycji sklep Biedronka i restaurację Sphinx. Kolejne supermarkety pojawią się również na dworcach Poznań Główny i Warszawa Centralna.

– Jednym z głównych atutów lokali, które oferujemy na największych dworcach jest to, że znajdują się one w ścisłych centrach miast. Dlatego właśnie należące do PKP SA powierzchnie cieszą się coraz większym zainteresowaniem najemców sieciowych. Korzystają na tym przede wszystkim podróżni. Dla nich szeroki wachlarz usług na dworcu to duża wygoda – mówi dla Retailnet Jarosław Bator, członek zarządu PKP SA.

Spółka zachęca kolejnych najemców do prowadzenia działalności na dworcach kolejowych. Powyższe, największe dworce, to bowiem tylko część oferty spółki. Trwa modernizacja dworca Bydgoszcz Główna, w ramach której powstanie zupełnie nowy budynek. Prace mają się zakończyć w przyszłym roku. Także w tym obiekcie zaplanowano liczne punkty usługowo-handlowe.

Do największych dworców, które planuje modernizować PKP SA, zalicza się również Gdańsk Główny. Trwają przygotowania do inwestycji, która miałaby się zakończyć w 2017 roku. Dworzec w Gdańsku to nie tylko jeden z wyjątkowych obiektów pod względem architektonicznym, ale również miejsce, przez które codziennie przewijają się rzesze turystów. Zmodernizowany budynek będzie atrakcyjnym miejscem do prowadzenia działalności komercyjnej.

Kolejny etap modernizacji Warszawa Centralna

Trwa kolejny etap modernizacji dworca Warszawa Centralna. Obecnie budynek jest docieplany, wymieniane są schody ruchome i pochylnie. W przyszłym roku zmieni się aranżacja hali głównej, dzięki czemu stanie się ona bardziej funkcjonalna, zarówno z punktu widzenia podróżnych, jak i najemców.

– Znikną szklane kubiki, które nie zdały egzaminu. Ponadto wybudujemy antresolę, na której będzie znajdowało się miejsce do odpoczynku – taka otwarta poczekalnia – dodaje Jarosław Bator. – Powierzchnia komercyjna zostanie uporządkowana. Ponadto galeria zachodnia i część galerii północnej będą dostosowane do standardu pozostałych galerii podziemnych, które były remontowane w pierwszym etapie modernizacji dworca.

Wszyscy najemcy, zainteresowani prowadzeniem działalności na dworcach kolejowych, mogą kontaktować się z Departamentem Komercjalizacji Nieruchomości w PKP S.A. Wszelkie dane kontaktowe znajdują się TUTAJ.

Dworzec Szczecin Główny PKP
Dworzec Szczecin Główny PKP