inpost paczkomaty

InPost powiększa sieć paczkomatów na Ukrainie. Urządzenia zostaną rozmieszczone w szesnastu nowych lokalizacjach na terenie Kijowa.

Tym samym sieć paczkomatów InPost, dostępnych na terenie ukraińskiej stolicy, powiększy się do 40 maszyn. Na Ukrainie paczkomaty InPost współpracują z m.in. Avon i Oriflame, a rozlokowane są w sieciach supermarketów NOVUS, Billa, Silpo, Wielka Kiszenia.

Duży wzrost mimo kryzysu

Jak przekonuje InPost, mimo obecnego kryzysu politycznego, potencjał ukraińskiego rynku e-commerce – którego wartość może sięgnąć nawet 1 mld dolarów  – daje duże perspektywy dla rozwoju paczkomatów w tym kraju. Firma chwali się znajomością lokalnego rynku oraz wypracowanymi kontaktami handlowo-biznesowymi. Na Ukrainie działa również oddzielne przedstawicielstwo spółki, Integer.pl.ua.

„Pomimo trudnej sytuacji politycznej, panującej na Ukrainie, rynek e-commerce w tym kraju wciąż dynamicznie się rozwija. Cieszy nas wzrost liczby paczek obsługiwanych przez nasze terminale, który w 2014 roku wynosił 1400%. Widzimy rosnący potencjał e-sklepów, a jednocześnie dostrzegamy zapotrzebowanie na usługi alternatywne dla dotychczasowych tradycyjnych dostaw kurierskich lub pocztowych, spowodowane utrudnionym obrotem towarami” – mówi Waldemar Brzoska, dyrektor generalny Integer UA oraz InPost UA.

Lider wzrostu e-commerce

Jak wynika z raportu B2C E-Commerce in Eastern Europe, opublikowanego przez yStats.com, w 2013 roku Ukraina była liderem regionu jeśli chodzi o wzrost rynku e-commerce. Wynosząca blisko 50% dynamika stawiała ją na pozycji kraju rozwijającego się pod tym względem szybciej niż Rosja i Turcja. Ponadto, na Ukrainie ponad 40% właścicieli smartfonów dokonało już co najmniej jednego zakupu online.

inpost ukraina paczkomat
Paczkomat InPost w Kijowie

Obecnie, ze względu na trudną i dynamicznie zmieniającą się sytuację gospodarczą, spowodowaną kryzysem politycznym, ciężko jest stwierdzić, czy dane te są aktualne. Ukraińska hrywna jest obecnie walutą, która w najszybszym na świcie tempie traci na wartości. W ciągu roku straciła do dolara aż 53%. Ukraińska gospodarka pogrąża się w coraz większym kryzysie, czemu nie pomaga fakt, że objęta wojną wschodnia część kraju miała ok. 30% wkładu do PKB i jest najbardziej uprzemysłowionym regionem kraju. Ukraińców wykańcza też galopująca inflacja na poziomie ponad 25% i błyskawicznie rosnące ceny gazu oraz prądu.

Należący do grupy Integer InPost działa już na pięciu kontynentach.  Na całym świecie funkcjonuje – w różnych modelach biznesowych – około 4 tyś. paczkomatów. Spółka planuje instalację kolejnych 6 tyś terminali na terenie Europy, Azji, obu Ameryk, a także na Bliskim Wschodzie i w Afryce.