Galeria Bronowice
Galeria Bronowice

Galeria Bronowice, najmłodsze krakowskie centrum handlowe, po raz kolejny otrzymała prestiżowy certyfikat BREEAM potwierdzający wdrożenie proekologicznych i przyjaznych użytkownikom rozwiązań w zakresie funkcjonowania i zarządzania obiektem.

Ekologiczna galeria

Certyfikat BREEAM (Building Research Establishment’s Environmental Assessment Method), przyznawany przez brytyjską organizację BRE, jest jednym z najbardziej znaczących w Europie i najlepiej dostosowanych do lokalnych warunków instrumentów opiniowania nowych inwestycji budowlanych. Uwzględnia on różnorodne aspekty zrównoważonego budownictwa w zakresie projektowania, budowy, wydajności obiektów oraz komfortu ich użytkowania.

Galeria Bronowice pierwszy certyfikat otrzymała już na etapie projektowym (BREEAM Interim). By uzyskać „zielony atest”, została poddana ocenie asesorów BREEM aż w 10 kategoriach: zarządzanie, zdrowie i samopoczucie użytkowników, zużycie wody, a także energii świetlnej i dwutlenku węgla, transport, użyte materiały, gospodarka odpadami, ekologia i zagospodarowanie terenów zielonych, zanieczyszczenia oraz innowacyjność. Po oddaniu budynku do użytku i upływie roku od początku funkcjonowania, Galeria Bronowice uzyskała ocenę „good”.

– Realizacja zasad zrównoważonego rozwoju była niezwykle istotnym aspektem we wszystkich etapach życia inwestycji – zarówno w fazie projektowej, jak i w trakcie codziennego funkcjonowania Galerii Bronowice. Cieszymy się więc, że wysiłki tak dużej liczby osób po raz kolejny zostały docenione przez organizację BRE – mówi Aleksandra Rzońca, dyrektor Galerii Bronowice.

– Dziś, po ponad roku działalności z dumą możemy powiedzieć, że wszystkie założenia z etapu projektowego zostały zrealizowane zgodnie z wytycznymi BREEAM, co oznacza, że nasza galeria powstała i funkcjonuje z zachowaniem bardzo rygorystycznych rozwiązań energooszczędnych, ekologicznych i społecznych – dodaje.

Energooszczędne systemy

W trakcie oceny wykwalifikowani asesorzy sprawdzali raporty, ekspertyzy oraz dokumentację powykonawczą i na tej podstawie wydali ostateczną, bezterminową ocenę dla Galerii Bronowice. Doceniono przede wszystkim zastosowanie nowoczesnych systemów wentylacyjnych, które zostały wyposażone w detektory dwutlenku węgla i innych szkodli¬wych substancji w powietrzu oraz czujniki zapewniające stały dopływ świeżego powietrza, a także niską emisję CO2.

Atutem jest również wykorzystanie energooszczędnych systemów oświetlenia, wind, klimatyzacji i ogrzewania oraz zainstalowany w obiekcie monitoring zużycia energii elektrycznej, który umożliwia niższy o blisko 40% pobór prądu w stosunku do regulacji krajowych i innych tego typu budynków.

Wśród istotnych pod względem ekologicznym udogodnień, wzięto pod uwagę również bliskość przystanków środków komunikacji miejskiej, zachowanie równowagi między obszarem zabudowanym a terenami zielonymi oraz rozwiniętą infrastrukturę dla rowerzystów w ramach zasad zrównoważonego transportu, w tym m.in. przygotowane specjalne stojaki na rowery i funkcjonowanie stacji rowerowych zlokalizowanych przy wejściach do obiektu, gdzie można bezpłatnie skorzystać z narzędzi do naprawy i regulacji jednośladów.

Zrównoważone podejście do zarządzania obiektem i terenem wokół niego oraz dbałość o zastosowanie ergonomicznych rozwiązań wewnątrz budynku, które wpływają na zdrowie
i dobre samopoczucie pracowników i klientów, to najlepszy dowód na to, że Galeria Bronowice nie tylko została wybudowana z zachowaniem rygorystycznych norm, ale na co dzień funkcjonuje w sposób przyjazny dla otoczenia.

Obiekt Immochan

Galeria Bronowice to kompleks handlowo-usługowo-rozrywkowy o powierzchni użytkowej wynoszącej 60 tys. mkw. Położony w północnej części Krakowa obiekt stanowi ważne dopełnienie przestrzeni handlowej tej części miasta.

Oferta Galerii to 150 sklepów (docelowo), kawiarni i restauracji, marek znanych i lubianych przez klientów, w tym kilka po raz pierwszy goszczących w Krakowie, jak np. Salewa czy H&M Home, elektromarket Saturn, największy jednopoziomowy hipermarket Auchan i dodatkowe, często niedostępne w innych krakowskich centrach, usługi i propozycje.

Inwestorem jest Auchan Polska sp. z o.o. Oddział Immochan w Piasecznie. Galeria Bronowice została otwarta 30 listopada 2013 roku.