Galeria Amber, fot. Echo Investment

Największe wydarzenie w sektorze retail ostatnich lat. Michał Sołowow, jeden z najbogatszych Polaków, sprzedaje pakiet kontrolny Echo Investment. Przejmie go fundusz Griffin Real Estate. Czy na krajowym rynku deweloperskim dojdzie do rewolucji?

Należąca do Michała Sołowowa spółka FTF Columbus SA, która posiada pakiet kontrolny akcji Echo Investment SA chce zwołać NWZ w celu dokonania zmian w Radzie Nadzorczej kieleckiego dewelopera. Związane jest to z umową dotyczącą pośredniego nabycia 41,55% akcji Echo Investment przez fundusz Griffin Real Estate i PIMCO.

– Transakcja przejęcia przez amerykański fundusz dużej polskiej firmy deweloperskiej jest bardzo pozytywnym znakiem, gdyż świadczy o dobrej ocenie długoterminowych perspektyw polskiego rynku nieruchomości przez kapitał inwestujący globalnie. Echo Investment działa w segmentach biurowym, hotelowym, handlowym i mieszkaniowym, więc transakcja ta oznacza pozytywną ocenę całego rynku polskiego, a nie tylko wybranego segmentu – mówi redakcji Retailnet.pl Tomasz Trzósło, dyrektor zarządzający JLL w Polsce.

Komunikat spółki

Echo Investment w komunikacie informuje, że wniosek FTF Columbus SA został złożony w związku ze spełnieniem się warunku zawieszającego, określonego w umowie dotyczącej pośredniego nabycia 41,55% akcji Echo Investment, która została zawarta 28 lutego 2015 r. z podmiotem należącym do Griffin Topco III S.a r.l. (podmiot kontrolowany przez Oaktree) oraz do funduszu zarządzanego przez PIMCO.

Wniosek FTF Columbus SA., zawierający projekty uchwał nadzwyczajnego walnego zgromadzenia zakłada odwołanie wszystkich obecnych członków rady nadzorczej. Niniejsza uchwała stanie się skuteczna i wejdzie w życie z chwilą dostarczenia spółce Echo Investment przez nowy podmiot zawiadomienia o przekroczeniu 33 i 1/3 proc. głosów w spółce.

Przedmiotowy wniosek zawiera również informację, że warunkiem dokonania transakcji jest uzyskanie zgody na koncentrację.

Echo Investment

Echo Investment SA to jedna z największych w Europie firm inwestycyjno-deweloperskich z polskim kapitałem. Spółka realizuje inwestycje w czterech głównych sektorach rynku nieruchomości: budownictwie mieszkaniowym, centrach handlowych, budownictwie biurowym oraz hotelowym. Od 1996 roku spółka notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Firma zrealizowała ponad 100 projektów w kilkudziesięciu miastach Polski o łącznej powierzchni przekraczającej 1 mln mkw. Spółka prowadzi również inwestycje w Rumunii, na Węgrzech i Ukrainie.

Griffin Real Estate

Griffin Real Estate został założony w 2006 roku jako platforma do zarzadzania funduszami inwestującymi w sektor nieruchomości. Od początku istnienia inwestuje w nie także swój własny kapitał. W marcu 2013 roku Griffin pozyskał inwestora strategicznego – Oaktree Capital Management, z którym współpracuje od 2010 roku. Oaktree jest funduszem hedgingowym wywodzącym się̨ z USA. Posiada biura na całym świecie, zatrudnia ponad 650 osób oraz zarządza środkami w wysokości prawie 90 miliardów dolarów.

W portfolio grupy Griffin znajduje się̨ obecnie m.in. Hala Koszyki w Warszawie, Dom Handlowy Renoma we Wrocławiu, Supersam w Katowicach oraz inne obiekty biurowe i handlowe, a także działki inwestycyjne.