Agito sprzedaż online

Polscy internauci najczęściej kupują w sieci elektronikę oraz produkty dla dzieci. Zdecydowanie najbardziej popularną metodą płatności pozostaje przelew bankowy. Natomiast przesyłka zazwyczaj dostarczana jest przez kuriera – wynika z raportu przygotowanego przez sklep internetowy Agito.pl

Agito.pl, jeden z największych polskich sklepów internetowych, postanowił sprawdzić, co i w jaki sposób kupują Polacy w internecie. Wyniki raportu są oparte o dane z ostatnich 12 miesięcy.

E-sprzedaż elektroniki

W sieci najczęściej kupujemy elektronikę, odzież i perfumy. W dużych miastach coraz więcej osób przekonuje się do kupowania w e-marketach produktów spożywczych. Sklep Agito.pl jako jedno z nielicznych miejsc w internecie z asortymentem w aż 12 różnych kategoriach, przyjrzał się najpopularniejszym kategoriom zakupowym. Należą do nich:

 1. Elektronika: AGD, IT, RTV
 2. Produkty dla dzieci
 3. Dom i ogród
 4. Zdrowie i Uroda
 5. Sport i Turystyka

Płatności online

Jeśli spojrzymy na formy płatności okazuje się, że najchętniej korzystamy z form tradycyjnych. Aż w 48 przypadkach na sto za zakupy płacimy tradycyjnym przelewem bankowym. Następną najbardziej popularną formą płatności jest opłata za pobraniem. Najrzadziej korzystamy przy płaceniu z kart płatniczych i systemów ratalnych. Lista popularności płatności online:

 1. Tradycyjny przelew bankowy 48%
 2. Płatność za pobraniem 35%
 3. Przelew online 12%
 4. Karta płatnicza 3,7%
 5. Raty Santander/ PayU 1%
 6. Karta podarunkowa 0,3%

Badania pokazują, że za zakupy przy odbiorze najczęściej płacą klienci powyżej 50 roku życia. Z pewnością wynika to z ich mniejszego zaufania do płatności elektronicznych oraz przyzwyczajenia. Dostęp do bankowości elektronicznej ma obecnie ponad 51% dorosłych Polaków. Większość z nich posiada co najmniej jedną kartę płatniczą. Jednak grupą, która najczęściej z nich korzysta są osoby w wieku 18-24 lata, z wyższym wykształceniem, mieszkające w dużych aglomeracjach. Pozostali uważają, że gotówką płaci się znacznie szybciej i jest to znacznie bezpieczniejsze.

“Ponad 80% naszych klientów płaci za zakupy przelewem bankowym, gotówką przy odbiorze, czy kartą podarunkową, zaś ok. 20% dokonuje płatności poprzez PayU. Wyraźnie jednak widać tendencję wzrostową tej ostatniej formy płatności. Pod koniec roku 2015 oczekujemy jej udziału na poziomie ponad 30%” – mówi Szymon Bujalski, Dyrektor Zarządzający Agito.

Usługi kurierskie

W większości e-sklepów zamówione produkty są nam dostarczone przez firmę kurierską bezpośrednio do domu. To najwygodniejsza forma odbioru zakupów, ale zazwyczaj dodatkowo płatna. Zakupy możemy również odebrać sami w punkcie odbioru lub w paczkomacie, za co zapłacimy zdecydowanie mniej lub w ogóle. Zaletą internetowych zakupów jest też możliwość zwrotu produktów w ciągu 14 dni. Oto jak przedstawia się to procentowo:

 1. Dostawa kurierska 66%
 2. Paczkomaty 19%
 3. Odbiór w punkcie 14%
 4. Dziś dostawa 1%

Ciekawostką jest fakt, że listę 15 najpopularniejszych zakupów w odbiorze osobistym otwierają pieluchy, a także dyski, klocki, żywność, myszy komputerowe, gry, tablety, notebooki, akcesoria do karmienia, perfumy damskie, karty graficzne, płyty główne, akcesoria do tabletów, puzzle i karty pamięci.