W pierwszej kolejności stawiamy na ekspasnję klubów Zdrofit w Warszawie i okolicach – mówi dla Reatilnet.pl Jakub Raniszewski, członek zarządu sieci klubów fitness Zdrofit

Jakie są plany ekspansji sieci Zdrofit?

Aktualnie posiadamy 14 klubów zlokalizowanych na terenie Warszawy i jej okolic. Obecnie stawiamy na ekspansję przede wszystkim w stolicy. W planach na ten rok  mamy otwarcie 7-8 lokali, a do końca 2018 roku nasza sieć będzie liczyć ponad 25 klubów. Pierwsze umowy już podpisaliśmy. Jedną z nich jest współpraca z centrum handlowym Nowa Stacja w Pruszkowie. Zdrofit zlokalizowany będzie w sąsiedztwie m.in. Multikina w specjalnie zaprojektowanej strefie rozrywkowo-rekreacyjnej centrum handlowego. Otwarcie planujemy w IV kwartale 2018 roku. Na powierzchni 1445 mkw. znajdą się: przestronna siłownia, sala fitness, sala do zajęć cross training oraz strefa relaksu z sauną.

Pojawią się również kolejne lokale w Warszawie, a także w Legionowie – będzie to nasz drugi klub w tym mieście. Podpisaliśmy umowę z Centrum Praskim Koneser i na przełomie 2017/2018 roku otworzymy tam lokal o powierzchni ok. 1 tys. mkw. Jest to unikalna koncepcja kompleksu biurowo – handlowo – usługowego zlokalizowanego w zabytkowej części warszawskiej Pragi. Zabezpieczyliśmy także lokal na Tarchominie przy ul Światowida, i już jesienią tego roku planujemy tam otwarcie klubu Zdrofit o powierzchni ok. 1,3 tys. mkw.

Kluby fitness wymagają odpowiednich przestrzeni. Jak oceniacie potencjał centrów handlowych pod kątem własnego rozwoju?

Centra handlowe są zwykle dobrą ofertą gdyż zapewniają duże, wygodne do aranżacji metraże i przestronne parkingi dla klientów, co oczywiście ma dla nas niebagatelne znaczenie. Jednak nie zamykamy się na inne lokalizacje. Brak dużego parkingu może być zrekompensowany np. przez bliskie sąsiedztwo osiedli mieszkaniowych, z których klienci mogą dotrzeć do klubu piechotą.

Jakich powierzchni potrzebuje klub Zdrofit?

Szukamy lokali od 1 tys. do 2,5 tys. mkw. więc są to duże powierzchnie. Jesteśmy elastyczni jeśli chodzi o aranżowanie lokali. Klub Zdrofit może być jedno bądź dwu – poziomowy, a jeśli chodzi o rozplanowanie poszczególnych stref, to mamy wypracowanych kilka modeli.  Ważne jest dla nas, by w lokalu było światło dzienne (chociaż nie jest to wymóg konieczny) i by była to powierzchnia typu open space, nie poszatkowana kolumnami, ścianami czy innymi elementami konstrukcyjnymi.

Aktualnie Zdrofit otwiera tylko lokale własne. Jak finansowany jest rozwój?

W obecnej sytuacji rynkowej nastawiamy się na otwieranie lokali własnych. Ekspansja jest realizowana w oparciu o środki spółki. Nie bez znaczenia jest sytuacja na rynku nieruchomości, w której standardem jest finansowanie adaptacji lokalu przez wynajmujących.. Pomaga nam również firma  Benefit Systems, która posiada obecnie większościowy pakiet udziałów w naszej spółce.  Aktualnie jesteśmy w stanie otwierać do 10 nowych klubów w roku.

Ile kosztuje uruchomienie jednej placówki?

Koszty otwarcia klubu o powierzchni 1,5 tys. mkw., to ok 3 mln zł. W zależności od konstrukcji umowy, dzielimy je z wynajmującym, który pokrywa cześć lub całość kosztów aranżacji lokalu.

Rozmawiała Katarzyna Łabuz