Prawie 50 lokali w sieci Berlin Doner Kebap

Rośnie sieć punktów gastronomicznych Berlin Döner Kebap. Marka, która jest obecna na rynku od ponad 20 lat właśnie otworzyła 47. lokal. Nowy punkt pojawił się w centrum handlowym w Poznaniu i jest 7. lokalem sieci w tym mieście.

Poznań tym samym stał się drugim, po Szczecinie, miastem z największą liczbą restauracji marki.

Pierwszą restaurację sieć Berlin Döner Kebap otworzyła w 1998 roku, w Międzyzdrojach. Aktualnie na liście miejsc, w których można skorzystać z oferty tej marki są największe centra i galerie handlowe zlokalizowane w dużych miastach w Polsce – lokale sieci są dostępne m.in. w takich centrach jak: Centrum Handlowe Atrium Promenada w Warszawie, Forum Gdańsk, łódzka Manufaktura, Stary Browar w Poznaniu, Riviera w Gdyni, Wola Park w Warszawie, Baltic Park Molo w Świnoujściu czy Galeria Kaskada w Szczecinie. Jak zapowiada firma Berlin Döner Kebap, do połowy 2019 roku w portfolio sieci znajdzie się 50 restauracji. Najbliższe otwarcie to Centrum Forum w Gliwicach.

Rozwój Berlin Döner Kebap w oparciu o system franczyzowy

– Dzięki utrzymywaniu najwyższych standardów produktowych i obsługi klienta jesteśmy pozytywnie oceniani przez konsumentów oraz partnerów biznesowych, a coraz powszechniejsza rozpoznawalność pozwala z optymizmem potrzeć na rozwój sieci – twierdzą przedstawiciele Berlin Döner Kebap.

Współpraca z marką możliwa jest w formie franczyzowej. Firma oferuje kompletne i kompleksowe rozwiązanie, które pozwala otworzyć w pełni działającą restaurację Berlin Döner Kebap bez posiadania specjalistycznej wiedzy związanej z procesem pozyskiwania lokalu i jego budową.

Spółka pomaga w wyszukaniu dogodnej lokalizacji na prowadzenie restauracji i negocjacji preferencyjnych warunków najmu, bazując na wieloletnim doświadczeniu we współpracy z operatorami centrów handlowych. Przedstawiciele marki są również odpowiedzialni za przygotowanie lokalu „pod klucz” w oparciu o sprawdzone rozwiązania i wypróbowanych kontrahentów. Równolegle prowadzi szkolenie wdrażające do pracy według najlepszych standardów sieci. Ponadto spółka wspiera swoich partnerów przez cały okres współpracy – dba, aby wspólny biznes przynosił wysokie i stabilne dochody.

Przypomnijmy, aktualnie w sieci Berlin Döner Kebap działa blisko 50 lokali. Marka jest rozpoznawalna dzięki nowoczesnemu podejściu do dań z mięsem kebabowym. Jej wyróżnikami stały się przede wszystkim wysokiej jakości mięsa, jak 100 proc. wołowina oraz kurczak bez GMO i antybiotyków.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Newsletter SCF News | Retailnet.pl

Codziennie nowe informacje dla profesjonalistów rynku centrów handlowych.

Newsletter
SCF News | Retailnet.pl