Nowa Galeria Stara Ujeżdżalnia, czyli sukces o wielu twarzach

30 sierpnia odbyło się wielkie otwarcie Galerii Stara Ujeżdżalnia w Jarosławiu, gdzie „stare spotyka się z nowym”. Galeria jest historią i tradycją połączoną z nowoczesnymi trendami. Projekt części wspólnych, wykonany przez WES.expert, od początku koncentrował się na zrozumieniu i zaprojektowaniu user experience, a także połączenia funkcjonalności z klimatem miejsca.

Pomysł na Galerię Stara Ujeżdżalnia cały czas krąży wokół głębokiej tradycji związanej z jeździectwem i historią kupiecką miejsca. Jarosław znajduje się blisko wschodniej granicy i stąd architektura jest tam bardzo wschodnia. Można wręcz powiedzieć, że miasto zostało zbudowane z ułańską fantazją. Mieszkańcy wspominają swoich bliskich, którzy walczyli w Legionach. Sama nazwa centrum handlowego wzięła się od terenu, na jakim powstało. Kiedyś była tam wojskowa ujeżdżalnia koni.

Przestrzeń wspólna dawnej ujeżdżalni została poskromiona przez zespół WES.expert, który od początku miał duży wpływ na to, jak zostało zaprojektowane centrum handlowe. – Strategia naszych działań opiera się na przemyślanym projektowaniu i wyposażaniu wnętrza, w taki sposób, aby człowiek dobrze czuł się w przestrzeni i chciał do niej wracać. Dzięki temu nasi klienci mogą realizować swoje cele strategiczne za pomocą przestrzeni – mówi Jaromir Ciechanowicz, CEO WES.expert.

Ważnym krokiem było wypracowanie odpowiedniej wizji i nadanie jej celowości. – Projekt został w 100 proc. zrealizowany według naszej myśli, jak w czasie i przestrzeni zaplanować ścieżkę klienta w centrum handlowym. Dzięki zaufaniu inwestora w całości stworzyliśmy obiekt spełniający funkcje nowoczesnego centrum handlowego – podsumował realizację Radosław Zawalski, project manager WES.expert.

Praca w zwartym zespole

Dużym atutem przedsięwzięcia jest spójność, która została osiągnięta, dzięki temu, że zespół WES.expert, pracujący nad projektem wnętrza galerii, był od początku zaangażowany w poszczególne etapy pracy. – Nasz projekt wnętrza jest spójny z całą architekturą obiektu przez to, że mieliśmy od samego początku wpływ na to, jak pomysł będzie się rozwijał. Architekt bryłowy, inwestor i my tworzyliśmy zespół. Dużo rozmawialiśmy o naszych strefach. Chcieliśmy, aby to wszystko było spójne. Efektem naszej pracy jest piękne, funkcjonalne wnętrze, które po części powstało na bazie historii miasta – mówi o realizacji Adrianna Konopniak-Karpowicz, menedżer działu architektury WES.expert.

Stara Ujeżdzalnia, projekt WES.expert

Powiązanie historii z nowoczesnym obiektem handlowym dobrze wpasowuje się w dzieje tego miejsca. Ziemia jarosławska ok. 100 r. znalazła się na szlaku solno-bursztynowym. Przez miasto i okolice przejeżdżały greckie i rzymskie karawany kupieckie. Dawniej Jarosław słynął z jarosławskich jarmarków. Tam też kiedyś odbywały się najważniejsze targi w Europie. Z biegiem czasu, zgodnie z potrzebami kupców, doszło do powstania hali targowej. Teraz, wychodząc naprzeciw nowym oczekiwaniom, powstało nowoczesne centrum handlowe, które ma za zadanie nie tylko przyciągnąć tamtejszych mieszkańców i przyjezdnych do robienia zakupów, ale także aktywnego spędzania czasu wolnego.

Plenerowe miasteczko pod dachem

Galeria Stara Ujeżdżalnia jest mocno osadzona w historii miejsca, ale jednocześnie wewnątrz nie brakuje zabawy formą, kolorami, a także konnymi motywami. Wnętrze jest bardzo outdoorowe, ma za zadanie wywołać efekt plenerowego spędzania czasu. W strefie food court zostały zrobione „końskie” boksy, które przypominają miejsce, gdzie się trzymało konie. Stąd też pojawiła się przycumowana figura konia. W projekt podłogi został natomiast częściowo wpleciony element czworoboku ujeżdżeniowego i podkreślony jest kształtem miękkich sofie trefie rodzinnej. Jest też sporo zieleni, aby można poczuć obecność natury. Efekt plenerowości został wywołany również za pomocą drewnianych stołów i drewnianych ławek, kojarzących się z piknikiem. Powstała także strefa chillu w bardziej młodzieżowym stylu, w żywych kolorach, z elementami wieży. Strefa dżokej-klubu, która nawiązuje do kultury miejsca, doskonale nadaje się na spotkanie biznesowe. Jest też strefa dla dzieci z figurkami koni i kucykami do zabawy. Całość składa się na obraz plenerowego miasteczka, gdzie spędza się czas z rodziną, znajomymi oraz znajduje się odrębną przestrzeń dla siebie samego. Każda grupa klientów znajdzie tam dla siebie miejsce. Tak przemyślane i niebanalne realizacje sprawiają, że centra handlowe kompleksowo odpowiadają na potrzeby klientów.

Efekty pracy przy projekcie wnętrza i wyposażenia podczas otwarcia Galerii Stara Ujeżdżalnia wywołały żywe zainteresowanie. Na ten moment długo czekali mieszkańcy Jarosławia. Otwarcie galerii nastąpiło 30 sierpnia, nie obyło się bez koncertów i kolorowego konfetti. To pierwszy tak duży obiekt handlowy w Jarosławiu – wynosi 25 tys. mkw. powierzchni.

Stara Ujeżdzalnia, projekt WES.expert

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Newsletter SCF News | Retailnet.pl

Codziennie nowe informacje dla profesjonalistów rynku centrów handlowych.